Kolorowe skarpetki jako jeden z symboli pierwszej polskiej subkultury młodzieżowej 0
Kolorowe skarpetki jako jeden z symboli pierwszej polskiej subkultury młodzieżowej

Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych na polskich ulicach pojawiła się pierwsza subkultura młodzieżowa, która była wyrazem buntu przeciwko zastanej, szarej rzeczywistości PRL- u i sprzeciwem wobec panującej władzy. Byli to bikiniarze, niepochlebnie nazywani również chuliganami, bumelantami, dżollerami i bigarzami. Kim był więc bikiniarz?

Bikiniarzy charakteryzowało upodobanie do jazzu, fascynacja amerykańską kulturą oraz charakterystyczny, pstrokaty ubiór, który stał się wyrazem poglądów ówczesnej młodzieży. Jak wyglądał bikiniarz? Marynarka długa,luźna, zazwyczaj kraciasta lub w jaskrawych kolorach, do tego kolorowa koszula a pod nią pstrokata koszulka. Przykrótkie spodnie, zamszowe mokasyny na grubej podeszwie nazywanej „słoniną” , a na głowie kapelusz z szerokim rondem zwany „ naleśnikiem”, który przykrywał fantazyjnie ułożoną fryzurę. Najbardziej charakterystyczny był kolorowy, pstrokaty krawat często z ręcznie malowanymi egzotycznym motywem- palmą pod, którą leżała dziewczyna zupełnie naga lub w skąpym bikini. A dopełnieniem całości były oczywiście kolorowe skarpetki nazywane popularnie piratkami lub „sing-sing”. Jak pisał Leopold Tyrmand: „Właśnie młodzież jest najżarliwiej „ciuchowa”, skarpetki w kolorowe paski są wśród niej manifestem i uniformem. O takie skarpetki toczą się heroiczne boje z komunistyczną szkołą, z komunistycznymi organizacjami młodzieżowymi, z systemem. Już przed paru laty skarpetki stały się zarzewiem świętej wojny o prawo do własnego smaku, jaką młodzież polska stoczyła z reżymem i którą wygrała „[1]

Kolorowe skarpety stały się pewnego rodzaju symbolem walki z komunistycznym systemem i manifestem przeciwko ówczesnemu reżimowi. W tamtych czasach zdobycie kolorowych skarpetek było niezwykle trudne. Dziś możecie je kupić w naszym sklepie ReceNogi.pl. Bikiniarzom towarzyszyły kobiety tzw. „kociaki”, które również wyróżniały się z tłumu manifestując sprzeciw przeciwko reżimowi. Włosy układały w fale, loki lub wiązały w „koński ogon” a ich strój podkreślał kobiecość. Bikiniarska młodzież chciała być głośna i widoczna. Bywała w kawiarniach, restauracjach, lokalach i dancingach. Manifestowała swoją inność poprzez uczenie się amerykańskich zwrotów i wyrażeń. Początkowo nowa subkultura kojarzona była z elitarnym, akademickim środowiskiem, z czasem jednak stała się zjawiskiem masowym stając się zagrożeniem dla ówczesnej władzy i praworządności . Bikiniarzy zaczęto potępiać i oskarżać o chuligaństwo. Aparat rządzący zwalczał nową popkulturę , poprzez aresztowania i pobicia.

Wraz z upływem czasu i zmianą rzeczywistości, bikiniarze przestali być zagrożeniem, a otoczenie coraz bardziej zaczęło dopasowywać się do ich specyficznego ubioru. Dzisiaj kolorowe skarpetki cieszą się niesłabnącą od kilku lat popularnością, a skarpety nie do pary, to prawdziwy must have każdej stylizacji.Literatura:
1.Leopold Tyrmand, Dziennik, 1954. (fragm. z 25 stycznia 1954 r.).
2. muzeum.szczecinek.pl
3. histmag.org
4.twojahistoria.pl

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Otrzymasz 5% rabatu na kolejne zakupy, oraz informacje o nowościach i promocjach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do celów marketingowych zgodnie z polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
recenogi.pl
Sklep internetowy Shoper.pl